Ako funguje refraktometer na med
Refraktometer funguje na princípe lomu svetla. Na základe zmeny rýchlosti, ku ktorej dochádza pri prechode svetla jednotlivými látkami s rôznou hustotou, vieme využiť princíp indexu lomu pre meranie hustoty či zloženia kvapalných zmesí.
Ako sme už uviedli, refraktometer na med disponuje niekoľkými stupnicami, ktoré vám podajú veľmi presné výsledky ohľadom vlastností medu. Konkrétne Brixova stupnica meria v tomto prípade obsah cukrov v mede. Pričom 1 %Brix znamená, že sa v 100 gramoch roztoku nachádza 1 gram sacharózy.
Nameraná hodnota %Brix medu sa môže pohybovať medzi 58 a 90 %Brix. Súčasťou prístroja je tiež Waltherova stupnica, ktorá zodpovedá za meranie obsahu vody v mede v rozsahu 12 - 27%. Baumeova stupnica meria priamo hustotu medu v hodnotách 38 - 43 Be.
Prístroj však možno použiť univerzálne, aj pri meraní iných koncentrovaných roztokov, akými sú napríklad ovocné šťavy, oleje či ďalšie kvapaliny.
Ako refraktometer používať
Práca s refraktometrom je naozaj veľmi jednoduchá a zvládnete ju bez väčšej námahy. Na vyhradenú optickú časť – optický hranol rozotriete med rovnomerne po celej časti meracej plochy a zaklopíte sklíčko. Prostredníctvom okulára, ktorý si môžete podľa potreby zaostriť, odčítate na stupnici hodnoty jednotlivých vlastností medu.
Nezabudnite prístroj nasmerovať proti svetlu. Zobrazí sa vám rozhranie stupnice, ktorá popisuje hodnoty skúmanej vzorky medu. V zornom poli je možné odčítať hodnotu zodpovedajúcu rozhraniu medzi osvetlenou a neosvetlenou časťou.
Ako pripraviť vzorku medu
Dôležité je, aby meraná vzorka bola namiešaná z celého objemu medu. Predídete tak odchylkam, ktoré sú spôsobené tým, že hustejšia frakcia medu sa usádza na dne. Pokiaľ chcete byť úplne exaktný pri meraní, môžete si pripraviť viacero vzoriek súčasne a vypočítať z nich priemer.
Pôvod vody v mede
Voda v mede je prirodzeným javom, ktorý neznižuje jeho kvalitu, pokiaľ je v norme. Za bežných okolností sa pohybuje v rozmedzí 14 % až 18 %, pričom tieto percentá zaručujú dlhotrvajúcu kvalitu medu. Pri vyššom obsahu cukrov je med schopný zničiť baktérie a zabraňovať kvasinkám, aby sa v ňom usadili.
Ak obsah vody v mede presiahne 18 %, kvalita aj trvácnosť medu sa znižuje, hoci to nemusíte postrehnúť pri bežnej konzumácií. Okrem zníženej kvality produktu, to značí aj ďalšie nepríjemnosti, teda uchytenie nežiadúcich organizmov, ktoré sú schopné množenia a znehodnocovania medu – ako napríklad spomínané kvasiny či plesne.
Význam vody v mede je naozaj dôležitý z hľadiska jeho kvality. Prirodzeným javom je kryštalizácia medu v priebehu času v závislosti od pôvodu sladiny – teda od druhu rastliny, z ktorej včely nektár zbierali.
Rýchlosť cukornatenia závisí od pomeru glukózy a fruktózy v mede, obsahu vody a teploty prostredia, v ktorom je skladovaný. Z týchto poznatkov jednoznačne vyplýva, že merať objem vody v mede je naozaj dôležité, ovplyvňuje totiž jeho celkovú kvalitu.
V rámci potravinových reťazcov sú tieto parametre rozdielne. U hotového medu v spotrebiteľskom balení je v zákonnej norme aj 20 % vody v mede, pokiaľ je dátum spotreby časovo obmedzený.
Med a jeho liečivé schopnosti
Med je známy svojimi liečivými účinkami, pre ktoré je označovaný množstvom prívlastkov ako tekuté zlato či elixír života. Je jedinečnou potravinou, ktorej trvanlivosť je pri správnom pomere látok a skladovaní nekončiaca.
Med má antibakteriálne a antibiotické účinky
Pomáha liečiť ochorenia dýchacích ciest či zápaly močových ciest. Je liekom proti kašľu, podráždeniu hrdla, pri chrípke a nachladnutiu. Je možné ho využiť aj pri liečení otvorených rán, pričom zabraňuje ich hnisaniu a mokvaniu.
Med je veľakrát používaný aj ako náhrada iných sladidiel. Dodáva energiu, reguluje hladinu cukru v krvi a prispieva k odbúraniu únavy.
Lieči tiež lupiny a kožné ochorenia, preto sa stáva prímesou rôznych kozmetických prípravkov. V minulosti bol uctievaný ako dar či pokrm bohov. Dnes ho máme k dispozícii neustále a jeho kvalitu si treba o to viac strážiť. Jedným z najefektívnejších spôsobov ako odmerať niektoré z dôležitých vlastností medu, je použiť refraktometer.
Zhrnutie
Výhodou refraktometrov vo všeobecnosti je, že v zásade sa jedná o optické prístroje, ktoré nepotrebujú žiadne batérie ani iné napájanie. Nemusíte ich nabíjať, čo robí prácu s nimi o to jednoduchšou. Medzi ďalšie výhody patrí:
- vysoká presnosť merania s malou odchýlkou,
- dobre čitateľná stupnica,
- prístroj nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť,
- kvalitné prevedenie zaručuje dlhú životnosť,
- veľmi jednoduchá manipulácia,
- prístroj je kalibrovaný (opätovnú kalibráciu stačí vykonať až po určitej dobe používania).
V mede sa prirodzene vyskytuje voda, je len na producentovi, aby jej obsah ustrážil a zamedzil tak jeho budúcemu znehodnocovaniu.
Ešte nedávno sa hustota medu definovala len na základe odhadu jeho hmotnosti. Platí, že čím je vyšší obsah vody, tým je nižšia váha jedného litra medu.
Výsledok sa vypočítal sa na základe tabuliek, ktoré ale neberú do úvahy ďalšie vplyvy, ako vlhkosť a teplotu vzduchu. Navyše musela byť váha veľmi presná, aby sa dosiahol relatívne správny odhad.
V súčasnosti sú našťastie k dispozícií tieto inovatívne refraktometre na med, ktoré pomáhajú značne uľahčiť prácu. Prístroj spraví náročné merania za vás a odbremení vás od vyčerpávajúcich a časovo náročných úkonov pri vážení medu.